3D tiskárna Dimension pracuje metodou FDM (Fused Deposition Modeling), což je metoda tavení a postupného nanášení materiálu po velmi tenkých vrstvách. Fyzický model vzniká postupně od základny a roste po tenkých vrstvách nahoru. Tato metoda umožňuje vystavět i vnitřní složité struktury. Vytištění fyzického modelu trvá 3D tiskárně až několik hodin, to závisí na složitosti a velikosti zadaného modelu. Pro stavbu modelu se používá netoxický ABS plastový materiál, který je dnes běžně používaným materiálem. Pomocí 3D tiskárny lze realizovat modely, které by jinak byly naprosto nerealizovatelnými.


3D tiskárna Zprinter 450 pracuje stejně jako tiskárna Dimension SST 768 s principem nanášení jednotlivých vrstev topografie modelu, využívá však jinou technologii. Na rozdíl od tiskárny Dimension, která vrstvy nanáší tavením ABS (Akrylonitrilbutadienstyren) prutů, využívá Zprinter sádrokompozitní prášek (pod tímhle pojmem se skrývá 82 % sádry + aditiva), který nanáší pokaždé na celou plochu tiskové komory . Tloušťka vrstvy je u tiskárny Zprinter volitelná (v rozsahu od 0,087 - 0,125). Zaplněním celé plochy odpadá využití podporného systému, jak je tomu u technologií SST (Soluble Support Technology) a tím se Zprinter stává finančně zajímavějším, protože použitý prášek se znovu využije na výrobu dalších modelů. Samotný model vzniká nanesením organického lepidla na plochu odpovídající řezu modelu v dané vrstvě tiskovou hlavou (HP11) tak jak je tomu u běžných kancelářských tiskáren. Vzhledem k nižší tloušťce nanesené vrstvy je Zprinter detailnější a zvládá i subtilní a hodně detailní modely. Hotový model se po očištění od přebytečného prášku napouští (převážně) epoxidovou pryskyřicí, která zajistí vysokou pevnost a umožňuje s modelem dál pracovat (epoxidem infiltrované modely se velice příjemně dál brousí, leští, lakují,...).
Navzdory všem výhodám tiskárny Zprinter je tiskárna Dimension SST 768 přesnější (i když méně detailní) a je vhodnější na výrobu technických součástek a prototypů.